Sarısabır ile ilgili merak edilenler

Bitkilerin bilim dünyası için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yok. Beslenmeden güzelliğe kadar bitkilerin sağlığımız için pek çok faydası bulunuyor. Aloe vera da bu bitkilerden biri. Daha çok çalışmaya ihtiyaç olsa da aloe vera gibi birkaç bitkinin hastalıkları önlemede ve tedavide etkili olduğuna dair araştırmalar mevcut. Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi ve Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Dermataloji Uzmanı Dr. Seher Arı, aloe vera ile ilgili merak edilenleri anlattı. Vitamin, mineral, sakkarid, aminoasit, salisilik asit ve enzimleri içeren aloe vera; Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Afrika’da eski zamanlardan beri geleneksel tedavide kullanılıyor. Doğal, ucuz, etkili ve yan etkilerinin az olması nedeniyle, son yıllarda kullanımı tüm dünyada hızla arttı.

Aloe vera jeli nedir?


Daha çok tropikal iklimlerde yetişen aloe vera bitkisinin yapraklarının orta kısmından jel, yapraklarının hemen altından ise aloe vera suyu elde ediliyor. Bu su, laksatif yani müshil etkisi yapıyor. Alternatif tıpta sıkça kullanılan aloe veranın yapısında birbirinden farklı aktif içerikler bulunmuştur. Bunların çoğu, organizmada farklı biyolojik ve genetik aktiviteleri düzenleyerek hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde etkilidir.

Aloe veranın faydaları


Aloe veranın içeriğindeki emodin ve aloin maddesiyle kanseri önlediğine dair çalışmalar yapılmıştır. Polisakkarit ve antrakinonlar ise gastrik salgıyı azaltarak mide ülserini önlüyor. Diyabet ve semptomlarının da kontrol altına alınmasında rol oynarken, karaciğer üzerine koruyucu etki gösteriyor.


Cilt hastalıklarında etkili mi?

Aloe vera zengin antioksidan ve vitamin içeriği sayesinde yaşlanma karşıtı etki gösteriyor. Elastin ve kollajen liflerin üretimi konusunda cildin daha esnek olmasını sağlarken, kırışıkların oluşumunu engelliyor. Aloe veranın cilt üzerindeki yararları bunlarla da sınır değil. Aloe veranın yanık ve yaraların iyileşmesinde, iltihaplanmada, cilt kuruluğunda; seboreik egzama (dermatit), sedef hastalığı ve liken planus gibi bazı cilt hastalıklarında da etkili olduğuna dair araştırmalar mevcut. Aloe veranın topikal kullanımıyla ilgili ciddi bir yan etkisinin olmadığı kanıtlanmış. Ancak aloe veranın sistemik kullanımı konusunda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.


Peki zararı var mı?

Tüm dünyada her geçen gün artan antibiyotik direnci nedeniyle tedaviler başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bununla birlikte aloe veranın da patojen mikroorganizmanın hücre duvarını parçalayarak, antibakteriyel ve antifungal etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir